Vicor Corporation VI-21D-CX-F3
VI-21D-CX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21D-CX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W
Datasheet Download
VI-21D-CX-F3.pdf
Availability of VI-21D-CX-F3
QUANTITY
VI-21D-CX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21D-CX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21D-CX-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)882mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21D-CX-F3
Related LinksVI-21D, VI-21D-CX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21D-CX-F3 Details Description
Related parts for VI-21D-CX-F3
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER DL R/A GOLD 26POS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A X2-DFN0806-3 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf