Vicor Corporation VI-21D-IW-F1
VI-21D-IW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21D-IW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W
Datasheet Download
VI-21D-IW-F1.pdf
Availability of VI-21D-IW-F1
QUANTITY
VI-21D-IW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21D-IW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21D-IW-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21D-IW-F1
Related LinksVI-21D, VI-21D-IW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21D-IW-F1 Details Description
Related parts for VI-21D-IW-F1
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 95.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PNL ASSY BOTTOM ENTRY 24P datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4-20MA datasheet.pdf
CONN SSL SOCKET 6POS 3MM SOLDER datasheet.pdf
KEYPAD RUGGED 4X4 METAL KEY/HSNG datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf