Vicor Corporation VI-21D-IY-S
VI-21D-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21D-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VI-21D-IY-S.pdf
Availability of VI-21D-IY-S
QUANTITY
VI-21D-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21D-IY-S
Internal Part NumberEIS-VI-21D-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21D-IY-S
Related LinksVI-21, VI-21D-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21D-IY-S Details Description
Related parts for VI-21D-IY-S
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 25UH 1.0A datasheet.pdf
6015 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 21.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
UNICARD SHEETS LABEL TERM BLOCKS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
IC BATT CHARGER 40V 400MA 16QFN datasheet.pdf