Vicor Corporation VI-21D-MX-F4
VI-21D-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21D-MX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W
Datasheet Download
VI-21D-MX-F4.pdf
Availability of VI-21D-MX-F4
QUANTITY
VI-21D-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21D-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-21D-MX-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)882mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21D-MX-F4
Related LinksVI-21D, VI-21D-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21D-MX-F4 Details Description
Related parts for VI-21D-MX-F4
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.2A 12DFN datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf