Vicor Corporation VI-21F-CX-S
VI-21F-CX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-CX-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VI-21F-CX-S.pdf
Availability of VI-21F-CX-S
QUANTITY
VI-21F-CX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-CX-S
Internal Part NumberEIS-VI-21F-CX-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-CX-S
Related LinksVI-21, VI-21F-CX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-CX-S Details Description
Related parts for VI-21F-CX-S
SNAP STACKING BANANA JACK 10MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 380V 16A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 31.449K OHM 1/2W 0.01% RAD datasheet.pdf
395233004 + IMPRINTING (49-52) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf