Vicor Corporation VI-21F-CY-B1
VI-21F-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VI-21F-CY-B1.pdf
Availability of VI-21F-CY-B1
QUANTITY
VI-21F-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21F-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-CY-B1
Related LinksVI-21F, VI-21F-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-CY-B1 Details Description
Related parts for VI-21F-CY-B1
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 9.52MM datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
DSUB IP 67 TOP MET.PLAS.HOOD 37P datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZSI 6-2X2.5/G25 datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
LASER DIODE 1625NM 120MW MODULE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf