Vicor Corporation VI-21F-EW-B1
VI-21F-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-EW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W
Datasheet Download
VI-21F-EW-B1.pdf
Availability of VI-21F-EW-B1
QUANTITY
VI-21F-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21F-EW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-EW-B1
Related LinksVI-21F, VI-21F-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-EW-B1 Details Description
Related parts for VI-21F-EW-B1
BOX PLSTC GRAY/CLR 11.81"X9.06" datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8MLP datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
RES 392 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf