Vicor Corporation VI-21F-EY-B1
VI-21F-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VI-21F-EY-B1.pdf
Availability of VI-21F-EY-B1
QUANTITY
VI-21F-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21F-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-EY-B1
Related LinksVI-21F, VI-21F-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-EY-B1 Details Description
Related parts for VI-21F-EY-B1
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 338MW SC59 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf