Vicor Corporation VI-21F-EY-S
VI-21F-EY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-EY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VI-21F-EY-S.pdf
Availability of VI-21F-EY-S
QUANTITY
VI-21F-EY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-EY-S
Internal Part NumberEIS-VI-21F-EY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-EY-S
Related LinksVI-21, VI-21F-EY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-EY-S Details Description
Related parts for VI-21F-EY-S
DISPSBLE GLOVES NITRILE LG 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf