Vicor Corporation VI-21F-MU-S
VI-21F-MU-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-MU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W
Datasheet Download
VI-21F-MU-S.pdf
Availability of VI-21F-MU-S
QUANTITY
VI-21F-MU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-MU-S
Internal Part NumberEIS-VI-21F-MU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-MU-S
Related LinksVI-21, VI-21F-MU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-MU-S Details Description
Related parts for VI-21F-MU-S
FIXED IND 10UH 2.56A 43 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 16MLPQ datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf