Vicor Corporation VI-21F-MW-F3
VI-21F-MW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-MW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W
Datasheet Download
VI-21F-MW-F3.pdf
Availability of VI-21F-MW-F3
QUANTITY
VI-21F-MW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-MW-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21F-MW-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-MW-F3
Related LinksVI-21F, VI-21F-MW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-MW-F3 Details Description
Related parts for VI-21F-MW-F3
RES SMD 560K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 200MA 5.2 OHM datasheet.pdf
MOSFET N CH 60V 100A TO-220 datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 7.6NH 1.7A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf