Vicor Corporation VI-21F-MX-B1
VI-21F-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VI-21F-MX-B1.pdf
Availability of VI-21F-MX-B1
QUANTITY
VI-21F-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21F-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-MX-B1
Related LinksVI-21F, VI-21F-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-21F-MX-B1
CONN PIN 18-24AWG .062 GOLD datasheet.pdf
IC SW DUAL ANLG SPST N/C 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.89VA CHAS MNT datasheet.pdf
CONN CMC HEADER 48POS R/A BROWN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.797A 38 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf