Vicor Corporation VI-21H-CX-B1
VI-21H-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21H-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W
Datasheet Download
VI-21H-CX-B1.pdf
Availability of VI-21H-CX-B1
QUANTITY
VI-21H-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21H-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21H-CX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.44A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21H-CX-B1
Related LinksVI-21H, VI-21H-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21H-CX-B1 Details Description
Related parts for VI-21H-CX-B1
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
SHEET SILICONE 304.8X304.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 7.5MH 52MA 62 OHM TH datasheet.pdf