Vicor Corporation VI-21H-EY-B1
VI-21H-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21H-EY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VI-21H-EY-B1.pdf
Availability of VI-21H-EY-B1
QUANTITY
VI-21H-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21H-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21H-EY-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21H-EY-B1
Related LinksVI-21H, VI-21H-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21H-EY-B1 Details Description
Related parts for VI-21H-EY-B1
IC REG CTRLR PWM 10-SSOP datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 9-64V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 98POS .125 datasheet.pdf
MINISTR 2-ROW WAFER ASSY 26CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO219AB datasheet.pdf