Vicor Corporation VI-21H-IY-B1
VI-21H-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21H-IY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VI-21H-IY-B1.pdf
Availability of VI-21H-IY-B1
QUANTITY
VI-21H-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21H-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21H-IY-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21H-IY-B1
Related LinksVI-21H, VI-21H-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21H-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-21H-IY-B1
RES SMD 196 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 124 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
V23552D2882P501=SIP KAB ST 1/2 datasheet.pdf
TVS DIODE 60.7VWM 109VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SW TACT OFF & ON LABEL RED/GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf