Vicor Corporation VI-21J-EU-B1
VI-21J-EU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21J-EU-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
VI-21J-EU-B1.pdf
Availability of VI-21J-EU-B1
QUANTITY
VI-21J-EU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21J-EU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21J-EU-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21J-EU-B1
Related LinksVI-21J, VI-21J-EU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21J-EU-B1 Details Description
Related parts for VI-21J-EU-B1
CONN HEADER 2POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 130K OHM 0804 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 75MHZ 16SO datasheet.pdf
IC USB CONTROLLERS datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-B MINI 4PIN 1M datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT 392MM datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf