Vicor Corporation VI-21J-EW-S
VI-21J-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21J-EW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VI-21J-EW-S.pdf
Availability of VI-21J-EW-S
QUANTITY
VI-21J-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21J-EW-S
Internal Part NumberEIS-VI-21J-EW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21J-EW-S
Related LinksVI-21, VI-21J-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21J-EW-S Details Description
Related parts for VI-21J-EW-S
CABLE 12COND 20AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL LM2852Y-1.8 datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT 1CH 75LPI 5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 909 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FPBGA datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 390MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf