Vicor Corporation VI-21J-IW-S
VI-21J-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21J-IW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VI-21J-IW-S.pdf
Availability of VI-21J-IW-S
QUANTITY
VI-21J-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21J-IW-S
Internal Part NumberEIS-VI-21J-IW-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21J-IW-S
Related LinksVI-21, VI-21J-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21J-IW-S Details Description
Related parts for VI-21J-IW-S
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
VARISTOR 610V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 SOLDER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DUAL 7V SOT-363 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.71A 50 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro B 5 Position Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf