Vicor Corporation VI-21J-IY-F2
VI-21J-IY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21J-IY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VI-21J-IY-F2.pdf
Availability of VI-21J-IY-F2
QUANTITY
VI-21J-IY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21J-IY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21J-IY-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21J-IY-F2
Related LinksVI-21J, VI-21J-IY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21J-IY-F2 Details Description
Related parts for VI-21J-IY-F2
CAP FILM 390UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM EDGE TWIN LF 20-24AWG CRIMP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 3A SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 6NS 80QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf