Vicor Corporation VI-21J-MX-F2
VI-21J-MX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21J-MX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VI-21J-MX-F2.pdf
Availability of VI-21J-MX-F2
QUANTITY
VI-21J-MX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21J-MX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21J-MX-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21J-MX-F2
Related LinksVI-21J, VI-21J-MX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21J-MX-F2 Details Description
Related parts for VI-21J-MX-F2
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf