Vicor Corporation VI-21K-CX-F3
VI-21K-CX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21K-CX-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VI-21K-CX-F3.pdf
Availability of VI-21K-CX-F3
QUANTITY
VI-21K-CX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21K-CX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21K-CX-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21K-CX-F3
Related LinksVI-21K, VI-21K-CX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21K-CX-F3 Details Description
Related parts for VI-21K-CX-F3
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 28-SSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485 20MBPS 8-DFN datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V SMD datasheet.pdf