Vicor Corporation VI-21K-EU-F4
VI-21K-EU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21K-EU-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W
Datasheet Download
VI-21K-EU-F4.pdf
Availability of VI-21K-EU-F4
QUANTITY
VI-21K-EU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21K-EU-F4
Internal Part NumberEIS-VI-21K-EU-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21K-EU-F4
Related LinksVI-21K, VI-21K-EU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21K-EU-F4 Details Description
Related parts for VI-21K-EU-F4
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DISPLAYPORT 1:2 SWITCH 56QFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 OLIVE datasheet.pdf
RES 412 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC PCIE SW 24LANE 2PORT 420SBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf