Vicor Corporation VI-21K-EX-F2
VI-21K-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21K-EX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VI-21K-EX-F2.pdf
Availability of VI-21K-EX-F2
QUANTITY
VI-21K-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21K-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21K-EX-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W