Vicor Corporation VI-21K-IV-F3
VI-21K-IV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21K-IV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W
Datasheet Download
VI-21K-IV-F3.pdf
Availability of VI-21K-IV-F3
QUANTITY
VI-21K-IV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21K-IV-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21K-IV-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21K-IV-F3
Related LinksVI-21K, VI-21K-IV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21K-IV-F3 Details Description
Related parts for VI-21K-IV-F3
RM 12 REC. 5 POS. W/SOCKET datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
PWRBLADE RA HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT datasheet.pdf