Vicor Corporation VI-21K-IY-F1
VI-21K-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21K-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VI-21K-IY-F1.pdf
Availability of VI-21K-IY-F1
QUANTITY
VI-21K-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21K-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21K-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21K-IY-F1
Related LinksVI-21K, VI-21K-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21K-IY-F1 Details Description
Related parts for VI-21K-IY-F1
IC SWITCH BUS 24BIT TTL 56TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CABLE SEAL 23-25MM F HAN EASY HO datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
STARTER KIT FOR M16C26A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf