Vicor Corporation VI-21K-MY-B1
VI-21K-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21K-MY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VI-21K-MY-B1.pdf
Availability of VI-21K-MY-B1
QUANTITY
VI-21K-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21K-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21K-MY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21K-MY-B1
Related LinksVI-21K, VI-21K-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21K-MY-B1 Details Description
Related parts for VI-21K-MY-B1
CONN HEADER .100 SINGL STR 13POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
IC 4BIT BINARY UP/DN COUNT 16DIP datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMA datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG SLATE 3000' datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -0.1 - 1MPA datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf