Vicor Corporation VI-21L-IY-B1
VI-21L-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21L-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VI-21L-IY-B1.pdf
Availability of VI-21L-IY-B1
QUANTITY
VI-21L-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21L-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21L-IY-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21L-IY-B1
Related LinksVI-21L, VI-21L-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21L-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-21L-IY-B1
CONN RECEPT HR 2POS 2.5MM BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LENS AMBER TRANPARENT CYLINDER datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf