Vicor Corporation VI-21L-MV-F4
VI-21L-MV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21L-MV-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
VI-21L-MV-F4.pdf
Availability of VI-21L-MV-F4
QUANTITY
VI-21L-MV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21L-MV-F4
Internal Part NumberEIS-VI-21L-MV-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21L-MV-F4
Related LinksVI-21L, VI-21L-MV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21L-MV-F4 Details Description
Related parts for VI-21L-MV-F4
IDC CABLE - MKS10K/MC10G/MCG10K datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 200NS 8UMAX datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 300MA TO-46 datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 RS/SW datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 454MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG SMA 50OHM datasheet.pdf