Vicor Corporation VI-21M-CW-B1
VI-21M-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21M-CW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W
Datasheet Download
VI-21M-CW-B1.pdf
Availability of VI-21M-CW-B1
QUANTITY
VI-21M-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21M-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21M-CW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21M-CW-B1
Related LinksVI-21M, VI-21M-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21M-CW-B1 Details Description
Related parts for VI-21M-CW-B1
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2:1 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4300UF 350V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 43PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POWER EDGE 4 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 20POS datasheet.pdf