Vicor Corporation VI-21M-EV-F2
VI-21M-EV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21M-EV-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W
Datasheet Download
VI-21M-EV-F2.pdf
Availability of VI-21M-EV-F2
QUANTITY
VI-21M-EV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21M-EV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21M-EV-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21M-EV-F2
Related LinksVI-21M, VI-21M-EV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21M-EV-F2 Details Description
Related parts for VI-21M-EV-F2
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 6V datasheet.pdf
IC BUFF HEX SCHMIT TRIG 14VQFN datasheet.pdf
MRV100ST-WANNE4X80P datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X13MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf