Vicor Corporation VI-21M-EY-F2
VI-21M-EY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21M-EY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VI-21M-EY-F2.pdf
Availability of VI-21M-EY-F2
QUANTITY
VI-21M-EY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21M-EY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21M-EY-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21M-EY-F2
Related LinksVI-21M, VI-21M-EY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21M-EY-F2 Details Description
Related parts for VI-21M-EY-F2
TRANS NPN 60V 10A TO-220 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1500 OHM .05A 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
ATTENUATOR HIP3 0.70-1GHZ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf