Vicor Corporation VI-21N-IY-B1
VI-21N-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21N-IY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VI-21N-IY-B1.pdf
Availability of VI-21N-IY-B1
QUANTITY
VI-21N-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21N-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21N-IY-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21N-IY-B1
Related LinksVI-21N, VI-21N-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21N-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-21N-IY-B1
INTERFACE OP7200 W/TCHSCRN&512K datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 53.5VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 128MB datasheet.pdf
2+ 2 DIL SMT P&P HDR 700/R datasheet.pdf
EXIT TRACK COVER datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf