Vicor Corporation VI-21N-MW-B1
VI-21N-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21N-MW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W
Datasheet Download
VI-21N-MW-B1.pdf
Availability of VI-21N-MW-B1
QUANTITY
VI-21N-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21N-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21N-MW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.41A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21N-MW-B1
Related LinksVI-21N, VI-21N-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21N-MW-B1 Details Description
Related parts for VI-21N-MW-B1
IC MPU/RESET CIRC 1.58V 6-UDFN datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
10 SECTION ZACK MARKER STRIP datasheet.pdf
RELAY REED SPST-NO 500MA 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf