Vicor Corporation VI-21P-EY-F3
VI-21P-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21P-EY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VI-21P-EY-F3.pdf
Availability of VI-21P-EY-F3
QUANTITY
VI-21P-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21P-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21P-EY-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21P-EY-F3
Related LinksVI-21P, VI-21P-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21P-EY-F3 Details Description
Related parts for VI-21P-EY-F3
CONN HEADR 42POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR TRPL 20-QSOP datasheet.pdf
HEATSINK 42.5X42.5X19.5MM NO TIM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ARRIA II GX VIDEO DEV SYS W/DVI datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TXRX OPT SFP 125 MB/S 1310NM datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A SYNC datasheet.pdf