Vicor Corporation VI-21P-IW-B1
VI-21P-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21P-IW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W
Datasheet Download
VI-21P-IW-B1.pdf
Availability of VI-21P-IW-B1
QUANTITY
VI-21P-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21P-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21P-IW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.25A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21P-IW-B1
Related LinksVI-21P, VI-21P-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21P-IW-B1 Details Description
Related parts for VI-21P-IW-B1
RES SMD 453K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.83A 84.4 MOHM datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
TXRX 900MHZ 3.3-5.5V FHSS 200MW datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 7pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf