Vicor Corporation VI-21R-CV-B1
VI-21R-CV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21R-CV-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W
Datasheet Download
VI-21R-CV-B1.pdf
Availability of VI-21R-CV-B1
QUANTITY
VI-21R-CV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21R-CV-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21R-CV-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21R-CV-B1
Related LinksVI-21R, VI-21R-CV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21R-CV-B1 Details Description
Related parts for VI-21R-CV-B1
CONN MAGJACK 2PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 150MW 0603 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 600A POWRBLOK datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 187W TO247-3 datasheet.pdf
IC SENSR TOUCH/PROX 1CH 8-UDFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 4.5UH N87 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 114MA 3.6 OHM datasheet.pdf
HAN E M CRIMP CONATCT AG AWG 12 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5.5A DPAK datasheet.pdf