Vicor Corporation VI-21R-EX-B1
VI-21R-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21R-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VI-21R-EX-B1.pdf
Availability of VI-21R-EX-B1
QUANTITY
VI-21R-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21R-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21R-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21R-EX-B1
Related LinksVI-21R, VI-21R-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21R-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-21R-EX-B1
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ON CHIP DEBUG EMULATOR W/TRACE datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 LOW PWR 28-SOIC datasheet.pdf
CONN STACKER 8POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf