Vicor Corporation VI-21R-IX-F2
VI-21R-IX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21R-IX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VI-21R-IX-F2.pdf
Availability of VI-21R-IX-F2
QUANTITY
VI-21R-IX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21R-IX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21R-IX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21R-IX-F2
Related LinksVI-21R, VI-21R-IX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21R-IX-F2 Details Description
Related parts for VI-21R-IX-F2
CONN FPC TOP 30POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf