Vicor Corporation VI-21R-MV-F1
VI-21R-MV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21R-MV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W
Datasheet Download
VI-21R-MV-F1.pdf
Availability of VI-21R-MV-F1
QUANTITY
VI-21R-MV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21R-MV-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21R-MV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21R-MV-F1
Related LinksVI-21R, VI-21R-MV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21R-MV-F1 Details Description
Related parts for VI-21R-MV-F1
IC REG LDO 2.5V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CONTACT SHORT WIRE WRAP datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR CRIMP SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 250MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf