Vicor Corporation VI-21R-MX-B1
VI-21R-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21R-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VI-21R-MX-B1.pdf
Availability of VI-21R-MX-B1
QUANTITY
VI-21R-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21R-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21R-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21R-MX-B1
Related LinksVI-21R, VI-21R-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21R-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-21R-MX-B1
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER ADH datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123 datasheet.pdf