Vicor Corporation VI-21T-CV-F2
VI-21T-CV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21T-CV-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W
Datasheet Download
VI-21T-CV-F2.pdf
Availability of VI-21T-CV-F2
QUANTITY
VI-21T-CV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21T-CV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21T-CV-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)23.08A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21T-CV-F2
Related LinksVI-21T, VI-21T-CV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21T-CV-F2 Details Description
Related parts for VI-21T-CV-F2
CONTACT CS1.6R 22-20 TIN I 2.5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.47V 3A D2PAK datasheet.pdf
IC SENSOR GEAR TOOTH 4SIP datasheet.pdf
CAP SCREW HEX 1/4-20 datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.22A 270 MOHM datasheet.pdf