Vicor Corporation VI-21T-EX-S
VI-21T-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21T-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VI-21T-EX-S.pdf
Availability of VI-21T-EX-S
QUANTITY
VI-21T-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21T-EX-S
Internal Part NumberEIS-VI-21T-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21T-EX-S
Related LinksVI-21, VI-21T-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21T-EX-S Details Description
Related parts for VI-21T-EX-S
CONN SOCKET 18POS 2MM DUAL CRIMP datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 650MHZ 300MA SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-D, Dual Link 24 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
TOOL CABLE TIE GUN TENSION LOCK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CABLE DUCT VERT COVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf