Vicor Corporation VI-21T-EY-F2
VI-21T-EY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21T-EY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W
Datasheet Download
VI-21T-EY-F2.pdf
Availability of VI-21T-EY-F2
QUANTITY
VI-21T-EY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21T-EY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21T-EY-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.69A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21T-EY-F2
Related LinksVI-21T, VI-21T-EY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21T-EY-F2 Details Description
Related parts for VI-21T-EY-F2
CAP CER 220PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
DIN-POWER FLOW048FP-5,5C1-2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED HI YEL 110V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DISPLAY FULL COLOR OLED 1.5" datasheet.pdf
DEMO BOARD SAR ADC 18BIT 1MSPS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 5KV N2200 AXIAL datasheet.pdf