Vicor Corporation VI-21T-IX-F1
VI-21T-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21T-IX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VI-21T-IX-F1.pdf
Availability of VI-21T-IX-F1
QUANTITY
VI-21T-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21T-IX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21T-IX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21T-IX-F1
Related LinksVI-21T, VI-21T-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21T-IX-F1 Details Description
Related parts for VI-21T-IX-F1
BATTERY PACK NICAD 7.2V 500MAH datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO214AB datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIPS - 5/8" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3.3V 0.3A 8XDFN datasheet.pdf