Vicor Corporation VI-21V-EV-F1
VI-21V-EV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21V-EV-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W
Datasheet Download
VI-21V-EV-F1.pdf
Availability of VI-21V-EV-F1
QUANTITY
VI-21V-EV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21V-EV-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21V-EV-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25.86A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21V-EV-F1
Related LinksVI-21V, VI-21V-EV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21V-EV-F1 Details Description
Related parts for VI-21V-EV-F1
SSR OCMOS FET 1.8A NO 6-SMD datasheet.pdf
Crystal 11.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO VHF-UHF SSFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 3" datasheet.pdf