Vicor Corporation VI-21V-EY-F3
VI-21V-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21V-EY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VI-21V-EY-F3.pdf
Availability of VI-21V-EY-F3
QUANTITY
VI-21V-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21V-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21V-EY-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21V-EY-F3
Related LinksVI-21V, VI-21V-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21V-EY-F3 Details Description
Related parts for VI-21V-EY-F3
IDC CABLE - MSD16K/MC16M/MCG16K datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 17A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.02A 162 MOHM datasheet.pdf
RES FUSE 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 520MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
300MM T-BEAM D/ON NPN M3 MTG datasheet.pdf