Vicor Corporation VI-21W-CU-S
VI-21W-CU-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-CU-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W
Datasheet Download
VI-21W-CU-S.pdf
Availability of VI-21W-CU-S
QUANTITY
VI-21W-CU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-CU-S
Internal Part NumberEIS-VI-21W-CU-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)36.36A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-CU-S
Related LinksVI-21, VI-21W-CU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-CU-S Details Description
Related parts for VI-21W-CU-S
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 18POS .254M datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf