Vicor Corporation VI-21W-EX-S
VI-21W-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VI-21W-EX-S.pdf
Availability of VI-21W-EX-S
QUANTITY
VI-21W-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-EX-S
Internal Part NumberEIS-VI-21W-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-EX-S
Related LinksVI-21, VI-21W-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-EX-S Details Description
Related parts for VI-21W-EX-S
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE HI PERF 10A datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 4.9NS 100BGA datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 1M datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5S SFN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf