Vicor Corporation VI-21W-EX-S
VI-21W-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-EX-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VI-21W-EX-S.pdf
Availability of VI-21W-EX-S
QUANTITY
VI-21W-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-EX-S
Internal Part NumberEIS-VI-21W-EX-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-EX-S
Related LinksVI-21, VI-21W-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-EX-S Details Description
Related parts for VI-21W-EX-S
GROMMET SPLIT 0.500" NYLON WHITE datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 220V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADR 0.049" 20POS SMT TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 12V datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 48POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURP SPST-NO 208/240V datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 3POS SILVER SLDR datasheet.pdf