Vicor Corporation VI-21W-EY-F3
VI-21W-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-EY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VI-21W-EY-F3.pdf
Availability of VI-21W-EY-F3
QUANTITY
VI-21W-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21W-EY-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-EY-F3
Related LinksVI-21W, VI-21W-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-EY-F3 Details Description
Related parts for VI-21W-EY-F3
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" WW datasheet.pdf
HDR RA SR .100 TP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
1.27MM 25DEG DDR DIMM/LUB datasheet.pdf
RES SMD 0.499 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf